Echokardiografia
serca płodu
Czym jest echokardiografia?
Echokardiografia to inaczej badanie echa serca płodu. Polega ona na oglądaniu serca aparatem USG wzbogaconym o możliwość pomiaru przepływu krwi przez serce. Wykonanie tego badania może uratować zdrowie, a nawet życie dziecka. Jest to badanie bezpieczne dla płodu, gdyż należy do nieinwazyjnych technik diagnostycznych. Dlatego zachęcam wszystkie przyszłe mamy do poddania się temu badaniu.
Echokardiografię wykonuje się między 18 i 24 tygodniem ciąży, gdyż w tym okresie struktury serca płodu są najlepiej widoczne. Badanie możliwe jest jedynie przy użyciu sprzętu ze specjalnym oprogramowaniem do badań kardiologicznych oraz wymaga ono wykwalifikowanego lekarza. Celem echokardiografii serca płodu jest uzyskanie dokładnej oceny budowy serca i tym samym wykrycie wad serca, wad ustawek oraz zaburzeń rytmu serca płodu.
Badania echa serca płodu powinny zostać przeprowadzone szczególnie w sytuacji, gdy:
- Wykryty został nieprawidłoway obraz przesiewowy serca z badaniu USG
- Stwierdzony został konflikt serologiczny
- Matka cierpi na cukrzycę lub choroby tkanki łącznej
- Wiek matki przekroczył 35. rok życia
- Matka przebyła w ciąży choroby wirusowe lub różyczkowe np. grypa, różyczka
- W rodzinie istnieją wrodzone wady serca
- Ciąża jest mnoga
- Matka przyjmuje w ciąży leki mogące powodować wady serca płodu
W moim gabinecie jest możliwe wykonanie badania echokardiografii serca płodu. Dysponuję zarówno nowoczesną aparaturą diagnostyczną, jak również posiadam odpowiednie kwalifikacje do przeprowadzania tych badań.
Podczas kilkunastominutowego badania oceniane są:
Prawidłowość położenia serca
Prawidłowość wielkości serca
Rytm serca
Czterojamowość serca
Badanie drogi przepływu
komór serca
Dzięki wykonaniu echokardiografii serca płodu wykrywana jest większość nieprawidłowości budowy oraz zaburzeń rytmu i funkcji serca jeszcze nienarodzonego dziecka. Informacje uzyskane w badaniu mogą być pomocne w podjęciu decyzji o dalszym przebiegu ciąży oraz czasie i miejscu porodu.